Segítség a döntéshez
HA:
- Úgy érzi kényelmetlen beszélni a problémáiról, vitáiról egy idegen előtt vagy a másik fél előtt? – Egy rendezetlen vitával sem könnyű együtt élni.
- Mi lesz, ha nem szimpatikus a mediátor? – Előfordul, ezt előre nem tudhatja, egy próbát megér.
- Mi van, ha a másik fél nem jön el? – Míg nem próbálja meg, nem tudja. És ha így van, megnyugodhat, hogy Ön megtette ezt a lépést.
- Attól tart, hogy már a másik fél jelenléte is zavarni fogja, ha egy asztalhoz ülnek? – Az első beszélgetésen egyedül van, és ha az nem lesz olyan rossz, ez adhat egy kis lendületet a közös beszélgetésekhez.
- Sokat gondolkodik azon, vajon mi járhat a másik fejében, mit gondol a közös ügyeikről? - A közös megbeszélés előtt azzal kell törődnie, Ön mit érez, és mit szeretne, és fontos, hogy ezeket a beszélgetéseken elmondja - ebben segíti a mediátor.
ÉS:
- Egy megállapodás nem születik meg egyik napról a másikra, hisz a rendezetlen vita sem így keletkezett.
- A mediációs alkalmak számát előre nem lehet megjósolni, de a tapasztalatom alapján általában három alkalom után már körvonalazódik a megoldás, így ebben a szakaszban már a konstruktív közös munka meghozza az eredményt.
- Általában kiderül a mediációs üléseken, ha nem is könnyű, de az érintettek tudnak beszélni a személyes és üzleti dolgaikról egymás előtt egy kívülállónak.
- Ha már muszáj a személyes vagy üzleti életét feltárni, inkább a mediációban, mint máshol; ha bíróság előtt történik, kínos lehet vagy épp rossz üzleti döntés.
- Lehet, hogy azért vállalják a mediációt, mert egyszerűen nem akarnak bíróságra járni, beadványokat gyártani.
- A költségeken lehet spórolni és rövidebb ide alatt jutnak el a vita rendezéséhez, mint egy perben, és a költségek egy része sem merül fel.
- Figyelhetnek a jövőre, a lehetséges megoldásokra úgy, hogy ne rombolják le, amit már felépítettek, és ne cipeljék tovább, ami nem működik.